بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب چی خوندی

بلاگ /

از اینجاها شروع شد


کمی درباره شبکه اجتماعی کتاب

بی‌شمار از حضور شما در این شبکه اجتماعی سپاس گذار و خوشحال هستیم و امیدواریم تا بخشی از نیازهای شما را برطرف کرده باشیم.

با فراگیر شدن روزافزون شبکه‌های اجتماعی و سامانه‌های مجازی تغییرات بسیاری در زندگی افراد به وجود آمده و با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایی که این سامانه‌ها دارد ما تصمیم بر این گرفتیم تا از ظرفیت‌های مثبت آن در راستای یک کار فرهنگی استفاده کنیم. اما استفاده ما چیست؟

متأسفانه با توجه به تمام مشکلاتی که امروزه در جامعه ما وجود دارد، یک مسئله‌ای که برای ما مهم بوده فضای کتاب و کتاب‌خوانی بوده که با تمام تأکیداتی که بر این حوزه بوده هنوز با آن قله‌ها که چه عرض کنیم، با دامنه‌ها هم فاصله بسیاری داریم. حق ملت بزرگ مسلمان ایران با آن سابقه تمدنی، این نیست. ایران فرهنگی با آن گستره نفوذ زبان و کتاب‌های فارسی از چین و هند تا مرزهای اروپا امروز جایگاه شایسته خود را ندارد.

بگذریم. یکی از مشکلاتی که در این زمینه بوده، این است که هیچ جایی به‌عنوان یک فضای مخصوص حوزه کتاب و کتاب‌خوانی وجود نداشته تا فعالیت‌های این حوزه از نقد نوشتن، تشکیل گروه‌های کتاب‌خوانی، برگزاری رویدادهای مختلف و مسابقه‌ها و .... در آن قرار بگیرد و در دسترس همه باشد و این خلأ باعث شده تا افراد و مجموعه‌های مختلف هرکدام برای این موارد به سمت شبکه‌ها و سایت‌های مختلف به ویژه خارجی بروند و هیچ پایگاه جامع و در عین حال کاربرپسندی برای مخاطب فارسی‌زبان وجود نداشته باشد.

در این میان با توجه به خلأ موجود در این فضا ما به سمت ایجاد یک شبکه اجتماعی جامع رفتیم تا بتوانیم این فاصله‌ها را از بین ببریم و یک فضای تعاملی با کاربری آسان را برای همه از کتاب‌خوان‌ها و کتاب­نخوان­ها تا نویسندگان، ناشران و فروشگاه‌های کتاب و حتی سازمان‌های مربوط به این حوزه ایجاد کنیم. در این سامانه به‌راحتی می‌توانید تبادل اطلاعات و نظرات خود و دیگران را داشته باشید و یک بستر برای منتشر کردن محتواهای تولیدی شما باشد.

در این سامانه امکانات بسیاری وجود دارد که در بخش‌های دیگر در مورد آن‌ها به شما توضیح خواهیم داد. امکانات زیادی هم مدنظر است که به زودی اضافه شود. شما هم ما را از نیازهایتان باخبر کنید! مثلاً برای راه‌اندازی گروه کتابخوانی در مسجد، چه نیازهایی دارید که بتوانید از طریق «چی خوندی؟» برآورده شود؟!

اهداف ما از ایجاد شبکه اجتماعی به‌صورت خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ایجاد یک شبکه اجتماعی جامع در حوزه کتاب به‌صورت بومی

2- حمایت از ناشران و نویسندگان و نقادان

3- ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی

4- معرفی کتاب از شما به شما!

5- بستری برای برگزاری رویدادهای مختلف

6- تشکیل گروه‌های مجازی همخوانی کتاب و ... .

اینکه فرصتی پیش بیاید تا کتابی را به کسی معرفی کنی و شروع‌کننده یک تغییر در او بشوی چقدر برایت می‌تواند ارزشمند باشد؟ بگذار یک‌چیز دیگر بگویم، چقدر انتخاب دوست برایت در زندگی مهم است؟ قطعاً جواب بسیار زیاد است و حالا این‌که در جمع دوستانی قرار بگیری که کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای هستند و بتوانی ازنظر و هم‌صحبتی با آنان لذت ببری چقدر می‌تواند برایت مفید باشد؟

بگذریم از این‌که چه افراد  بزرگی درباره کتاب و کتاب‌خوانی صحبت کرده‌اند ولی باید این را بگویم که تأثیر کتاب بر سطح زندگی و بینش و تفکر آدمی بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. پس با «چی خوندی» به جمع کتابخوان‌ها بپیوند و در این زمینه دست‌هایمان را به دست هم بدهیم تا بتوانیم نقش کوچکی در ترویج این فرهنگ ارزشمند داشته باشیم.

این سامانه از اول مرداد 1399 فعالیت خود را به‌صورت عمومی آغاز کرده و توسط یک گروه تخصصی با هزینه‌های شخصی راه‌اندازی شده و به هیچ سازمان و ارگانی مرتبط نیست و امیدواریم که با همراهی و کمک شما بتوانیم خدمات هر چه‌بهتری را به شما ارائه دهیم.

منتظر نظرهای ارزشمند شما هستیم.


دوشنبه 22 دی / نویسنده : حمید درویشی شاهکلائی