بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب چی خوندی

بلاگ /

چرا شبکه اجتماعی کتاب؟


تحول در فضای کتاب و کتاب‌خوانی

        سامانه‌ی «چی خوندی» بستری را برای ارائه محتویات کاربران در زمینه­ی کتاب فراهم می‌کند که با توجه به ویژگی‌های سامانه امکانات بسیاری را در زمینه‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

          یکی از معضلات و مشکلاتی که امروزه در جامعه ما وجود دارد و تأکید زیادی هم در مضامین دینی و هم در بیانات رهبر معظم انقلاب به آن شده میزان مطالعه و فرهنگ کتاب‌خوانی است. با توجه به این موضوع، در طی سالیان اخیر کارهای زیادی درزمینه‌ی اعتلای فرهنگ کتاب‌خوانی در نقاط مختلف کشور انجام‌شده ولی هنوز به آنچه باید به آن می‌رسیدیم فاصله زیادی داریم و این به دلایلی اتفاق افتاده که در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

         1- معمولاً کارهای خوبی که درزمینه­‌ی فرهنگ کتاب‌خوانی در بعضی از نقاط کشور اتفاق می‌افتد و مثمر ثمر هم هست به‌صورت عمومی و همه‌گیر انجام نمی‌شود و فقط در همان زمان و مکان می‌ماند و در بقیه نقاط الگو گیری نمی‌شود.

         2- متأسفانه بستری برای آرشیو و اشاعه کارهای مختلف در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی به‌صورت متمرکز وجود ندارد و کارهای مختلف افراد در بسترهای متفاوتی منتشر می‌شود که بعد از مدتی از انتشار دیگر قابلیت دسترسی و مشاهده آن سخت است.

         3- خوشبختانه در طی سال‌های اخیر در نقاط مختلف کشور گروه‌های کتاب‌خوانی و مباحثه کتاب بسیاری شکل‌گرفته ولی تعداد و افراد شرکت‌کننده محدود هستند و بیشتر محلی و منطقه‌ای هستند و اگر کسی بخواهد در چنین گروهی شرکت کند یا از آن مطلع نمی‌شود و یا اینکه محدودیت‌های زمانی و مکانی دارد.

         4- یک مورد دیگر هم که در این زمینه وجود دارد و در طی سال‌های اخیر و ازجمله بعد از شیوع ویروس کرونا بسیار زیاد شده برگزاری مسابقه‌ها و رقابت‌های کتاب‌خوانی بوده که برای برگزاری آن‌هم بستری ثابت و جود ندارد و دسترسی همگانی ندارد.

         5- یک مسئله دیگر که مطرح هست فرهنگ نقد کتاب است و درواقع ما بستری ثابت و تخصصی برای ارائه و ارزش‌یابی نقد کتاب نداریم و هم‌چنین افراد عادی و غیرحرفه‌ای هم در ارائه نقدهای هرچند کوتاه خود بستری را برای ارائه نظر ندارند.

         با توجه به مسائل و مشکلات عمده‌ای که در بالا ذکر شد و نکات بسیار دیگری که وجود دارد و احساس نیازی که در این برهه برای سامان دادن به وضعیت کتاب‌خوانی احساس شد درصدد ایجاد سامانه و بستری برای رفع بسیاری از این مشکلات برآمدیم تا در راستای اعتلای فرهنگ کتاب‌خوانی کاری را کرده باشیم.


دوشنبه 13 مرداد / نویسنده : جعفر جعفری