@{{ user_rate = 0 }}

کوچه بن بستروند ها : #کتاب،

کوچه بن بست

آیریس یوهانسن , حمید یزدان‌پناه 380 صفحه

انتشارات بوتیمار

«کوچه بن بست» نوشته آیریس یوهانسن( -۱۹۳۸)، نویسنده زن آمریکایی است. او از نویسندگان موفق آمریکایی در حوزه رمان‌های عاشقانه و جنایی است. او نویسندگی را از دهه ۸۰ میلادی با رمان‌های عاشقانه آغاز کرد و در سال ۱۹۹۶ نخستین تجربه‌اش را در داستان جنایی داشت.
کتاب کوچه بن‌بست از جمله آثار جنایی او به شمار می‌رود که موفقیت زیادی به دست آورد و توسط نشریه نیوزویک به عنوان بهترین کتاب سال در این ژانر برگزیده شد.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
«آلدو با دیدن کلمه‌ها در روزنامه فلورانس خشکش زد. فقط چند سطر امّا همین هم کافی بود تا مثل میخ در مغزش پرچ شده و دچار تنگی نفس شود.
اسکلت زنی مدفون در خاک که سال‌های بسیار از دفن او گذشته بود. از وحشت چشم‌هایش را بست. بدترین کابوس برای او. شاید واقعیت داشت. شاید این زن همان سایرا باشد.
امّا احتمالاً سایرا بود. در اتاق انتظارِ یک تئاتر باستانی یافته بودند، ولی کدامیک از هنرپیشه های زن چند مجسمه از سایرا داشت؟
چشم‌ها را گشود، به دقت مقاله را مرور کرد. مطمئن شو. تمام منابع را بررسی کن. از این شبکه به آن شبکه. دوباره همان جا. رُم.
شاید. خیلی هم هیچان زده نشو. این مقاله مربوط می‌شود به شایعۀ یک اکتشاف اما چیزی دربارۀ جزئیات نمی‌گوید. مطلبی در روزنامه باستان‌شناسی نیامده.
شاید واقعیت ندارد.
اما اگر واقعیت داشته باشد پس باید با آن رو به رو شود. موضوع فقط تکه‌های استخوان نیست که قرن‌ها در زیر خاک مدفون مانده. این مدیوسا بود که دست و پایش را به دور پدر او پیچید. حالا باید استخوان‌های این زن را بشکند. او را به گند بکشد. تحقیرش کند. بعد هم استخوان‌هایش را پودر کرده تا هیچ‌کس نتواند دوباره او را ترمیم و بازسازی کند.
بعد هم فرزند رذل او را به قتل برساند که همین چند روز پیش به او طعنه زد.»

برش هایی از کتاب