@{{ user_rate = 0 }}

حقیقت یخیروند ها : #کتاب،

حقیقت یخی

ندا شادنظر , دن براون 485 صفحه

انتشارات انتشارات افراز

«حقیقت یخی» رمانی است از دن براون(-۱۹۶۴)، نویسنده آمریکایی که به سبب رمان‌هایی همچون رمز داوینچی به شهرت رسید.

ناسا در تلاش است اشتباه‌هایی که موقعیت سیاسی‌اش را در خطر قرار داده است را جبران کند. در همین حال می‌تواند شهاب‌سنگی را در میان یخ‌های قطبی کشف کند. این شهاب سنگ در درون خود فسیل‌هایی از حشرات بسیار بزرگ مربوط به سیاره‌های دیگر دارد.

در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم:

«وایلی مینگ فسیل‌شناس، در گوشه‌ای دنج و تاریک، به موقعیت کاری خویش و لحظه‌ی موعودی که آن شب پیش رو داشت، می‌اندیشید. «به زودی من مشهورترین فسیل‌شناس دنیا می‌شم.» امیدوار بود که مایکل تولاند کمی سخاوت به خرج دهد و در فیلم کوتاهش، زمان بیشتری برای توضیحات او اختصاص دهد.

او که آینده‌ای درخشان را در ذهنش تجسم می‌کرد، متوجه‌ی لرزشی خفیف در یخ‌های زیر پایش شد. فوراً از جا پرید. زندگی در لوس‌آنجلس که هرگز زمین‌لرز‌ه‌ای را به خود ندیده بود، او را نسبت به کوچک‌ترین لرزش حساس کرده بود. کوشید خود را تسلی دهد «این لرزش‌ها کاملاً طبیعیه» . آهی از سر آسودگی کشید و با خود گفت‌ «این فقط یه لرزش جزیی بود» . هنوز به این تکان‌ها عادت نکرده بود. چند ساعت قبل، تکه یخ بزرگی از یخچال‌ها جدا شده و به دریا افتاده و صدای مهیبی در فضا پیچیده بود. تعبیر زیبای نورا مانگور از‌ این پدیده‌ی طبیعی این بود: یه تکه یخ دیگه خودشو تو دریا پنهان کرد.

مینگ ایستاده به صدا گوش داد. کمی آن سوتر، زیر نور ملایم نورافکن‌ها، جمعی را دید که مترصد برگزاری جشن بودند. ساختمان هزارتوی گنبدی، با اتاقک‌های مختلفی که هر یک از افراد در آنها مشغول کاری بودند، مانند شهری خیالی می‌نمود و فضای زیر آن تاق کمانی، همچون مقبر‌ه‌ای تجلی می‌یافت. لرزه بر ‌اندامش افتاد و دکمه‌های پالتویش را تا آخر بست.»

برش هایی از کتاب