@{{ user_rate = 0 }}

حیدرروند ها : #کتاب،

حیدر

آزاده اسکندری 380 صفحه

انتشارات کتابستان معرفت

خلاصه کتاب

آنچه تاکنون از زندگی و زمانهٔ مولای متقیان علی (علیه‌ السلام) شنیده یا خوانده ‌ایم پاره‌ هایی پراکنده از مشهورات است و دانش ما محدود به روایت ‌هایی است که نمی‌ دانیم دقیقاً کجای زندگی امیرالمؤمنین جلوه کرده‌ اند.

اما این بار در کتاب «حیدر» با روایتی خطی، یک‌ دست و درهم‌ تنیده از 9 سال زندگی مولی ‌الموحدین علی (ع) با حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مواجهیم. روایتی که راوی ‌اش حیدر (ع) است. از زبان مولا می‌ خوانیم که از سال دوم تا یازدهم هجری چه گذشت. از روزهای نزدیک به ازدواج حضرت امیر (ع) تا روزهای بعد از شهادت حضرت زهرا سلام ‌الله ‌علیها. هر آنچه از زندگی مشترک، نبردها و روزگار پرفراز و نشیب به‌ طرزی پراکنده در منابع شیعه و سنی ثبت شده است، از دید نویسنده دور نمانده و در تلاشی عالمانه با اتکا و ارجاع بر بیش از 120 منبع متقن، تصویری روشن و یک ‌پارچه از زندگی مولی ‌الموحدین در «حیدر» بر کاغذ نشانده است.


برش هایی از کتاب
  • کنجی نشستم زینب و ام کلثوم خودشان را در بغلم جا دادند دنبال نشانه روشنی از فاطمه در آن ها گشتم از برق چشم هایشان میشد خواند که می خواهند مثل مادرشان باشند. هنوز تمام سینه ام داشت میسوخت از فکر غریبی پاره تن پیامبر و محسنی که هیچوقت ندیدمش. جای جای خانه پر از خاطره بود دلم میخواست فاطمه کنارم بود باز دستانش را میگرفتم چشم از او بر نمیداشتم و به او میگفتم: لبخند های عاشقانه ات را با جهانی عوض نمیکنم...