@{{ user_rate = 0 }}

اودیسهروند ها : #کتاب،

اودیسه

سعید نفیسی , هومر . 380 صفحه

انتشارات انتشارات پر

«اودیسه» یکی از حماسه‌های کهن یونانی از هومر، نویسنده و شاعر یونان باستان با برگردانی از سعید نفیسی(۱۳۴۵-۱۲۷۴)، ادیب و استاد برجسته ادبیات فارسی است.
«اودیسه» در کنار «ایلیاد»، دومین اثر حماسی «هومر»، شاعر و داستان‌سرای نابینای یونانی است. این کتاب که در اواخر قرن ۸ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده، همچون «ایلیاد» با تأثیر از جنگ تاریخی بین یونانی‌ها و تروایی‌ها، به صورت اشعاری حماسی، و البته با تلفیقی از ادبیات شاعرانه و احساسی، یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبیات مغرب‌زمین به شمار می‌آید.
«اودیسه» زمان صلح و بازگشت قهرمانان را از جنگ «تروا» نشان می‌دهد و سرگذشت یکی از سران جنگ، بنام «اودیسیوس» می‌باشد که در سفری طولانی، ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش پیش آمده و در نهایت که همگان گمان به کشته‌شدن وی می‌نمودند به وطن خود باز گشته و دست متجاوزان را از سرزمین و زن و فرزند خود کوتاه می‌نماید. در بسیاری از زبان‌ها «اودیسه»، سرگردانی و آوارگی معنا شده، ولی این منظومه درباره‌ی دریا و خشکی است و به قلمروی افسانه‌ها می‌پردازد، حتی جهان زیرزمین، سیکلوپ‌ها، سیرن‌ها، خاروبدیس و سکولا را معرفی می‌کند.

برش هایی از کتاب