@{{ user_rate = 0 }}

کوچک اندازه یک فیلروند ها : #کتاب،

کوچک اندازه یک فیل

جنیفر جاکوبسون , آنیتا یارمحمدی 335 صفحه

انتشارات نشر پیدایش

«به کسی که بخواهد بداند فیل‌ها چه‌جور موجوداتی هستند می‌شود گفت: فیل‌ها شبیه آدم‌ها هستند ولی تنهاتر از آنها.»-پتر کورنیل

«کوچک اندازهٔ فیل» داستانی برای کودکان است که توسط جنیفر جیکوبسن(-۱۹۵۲)، نویسنده انگلیسی نوشته شده است. جیکوبسن در رشته ادبیات کودکان تحصیل کرده است و معلم و نویسنده کودکان است.
جیکوبسن در خصوص نوشتن این کتاب می‌گوید: «ایده‌هایم از همه‌جا می‌آیند، ولی بیشتر از خاطراتم. کتابی که بیشترین تحقیق را برایش کردم «کوچک اندازهٔ فیل» بود. موقع نوشتن رمان از نقشه‌های هوایی گوگل کمک گرفتم، نقشهٔ مسیر جک را کشیدم و مطمئن شدم که همهٔ فاصله‌ها و راهنماها دقیقند. بعد خودم همان مسیر را رفتم و مسیری را که جک از آن عبور می‌کرد، نوشتم. تحقیقی هم روی بیماری دوقطبی (افسردگی، شیدایی) داشتم؛ بیماری‌ای که مادر جک به آن مبتلا بود.
همیشه وقتی می‌خوانم؛ این حس را دارم که دارم می‌نویسم. وقتی می‌نویسم هم حس می‌کنم دارم می‌خوانم. هر دوی اینها برای من آن‌قدر در هم تنیده شده‌اند که نمی‌شود جدایشان کرد. مثل آنکه بخواهی کره و مربای توی ساندویچ را از هم جدا کنی!»
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
اصلاً برایش ممکن نبود که ردِ فکرهای مادرش را بگیرد و از آنها سر دربیاورد، بعضی وقت‌ها حتی نمی‌توانست ترتیبِ این فکرها را، آن‌طور که توضیحشان می‌داد دنبال کند.
حالا هم که کلِ صبح ضایع شده بود! خب... جک هم نمی‌نشست و دست روی دست نمی‌گذاشت. این دفعه نه! لعنت. اصلاً حالا که مادرش رفته بود تا برای خودش خوش بگذراند، او هم می‌رفت دنبال ماجراجویی‌های خودش. چه معنی داشت که توی جزیرهٔ کوهِ صحرا ایستاده باشد و هنوز پا در اقیانوس نگذاشته باشد؟ نباید این‌طوری می‌ماند.

برش هایی از کتاب